Aktualności

HR Biznes Partner i jego narzędzia motywacyjne a magia zarządzania zasobami ludzkimi

28-12-2012

Inaczej mówiąc - HR Biznes Partner to specjalista w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, a jednocześnie menedżer, który doskonale porusza się w procesach kadrowych i systemie biznesowym firmy. Swoim silnym ramieniem wspiera innych menedżerów oraz Zarząd w realizacji strategii firmy.

Human Resources, jak i HR Biznes Partner, nie są nieomylni i sami też wykorzystują rozmaite narzędzia w stosunku do pracowników danej firmy. Mają one charakter motywacyjny oraz pomagają w podnoszeniu kompetencji i umiejętności osób zatrudnionych.

Mówiąc o tych genialnych narzędziach wykorzystywanych przez HR, trzeba wziąć pod uwagę głównie nowoczesne systemy IT. W tym zacnym gronie znajdą się też coraz bardziej wyspecjalizowane i prześwietlające na wylot testy rekrutacyjne, mające pracownika na oku rejestratory czasu pracy i systemy zarządzające oceną pracowników czy dokumentami aplikacyjnymi. Zamiast gdybać przeanalizujmy narzędzia HR precyzyjniej:

  • System kadrowy i rejestrator czasu pracy – to narzędzia, które poza tym, że mają na oku pracowników (bo jak wiadomo – myszy harcują, gdy kota nie czują) przede wszystkim muszą działać w zgodzie z przepisami Prawa Pracy i Prawa Cywilnego. Poza zapewnieniem „opieki” pracownikowi, dają one możliwość naliczania wynagrodzenia, planowania czasu pracy, ewidencjonowania nieobecności, dzięki którym możliwa jest właściwa organizacja działania firmy. To, jaki system i jakie funkcje będzie posiadał, zależy od specyfiki danej firmy. Można dobierać rozmaite opcje - do wyboru do koloru.
  • System HRM – to narzędzie do zarządzania kompetencjami naszych jakże uzdolnionych pracowników. Pozwala pilnie śledzić rozwój danego pracownika oraz dokonuje jego oceny pod względem realizacji zadań.
  • System usprawniający rekrutację – każdy pracodawca szukający pracowników zalewany jest pewnie potokiem  CV. Z tej sterty dokumentów, musi wybrać  te najbardziej dla niego atrakcyjne i interesujące (pod każdym względem). Systemy rekrutacyjne pozwolą na szybką i efektywną ich segregacje pod względem odpowiednich kryteriów, co przyniesie wymierne efekty pod względem oszczędności czasu i pieniędzy.
  • System wspomagający motywację pracowników – takie narzędzia motywacyjne HR mają za zadanie wspierać oceny okresowe pracowników oraz ich system szkoleń. Swoim nieomylnym okiem rejestrują realizację celów, oceny okresowe zatrudnionych oraz pozwalają budować plan kompetencji działów firmy i całej organizacji.
  • Audyt – to słowo wywołuje panikę u wielu pracowników, lecz jest bardzo skutecznym narzędziem HR, pozwalającym w dość precyzyjny sposób zbadać pracę zatrudnionych. Jednak należy audyt traktować w charakterze diagnozy, a nie kontroli, co zaoszczędzi wszystkim dużej dawki stresu.
  • Assesment Center – brzmi groźnie, ale to narzędzie pomocne i skuteczne w wyborze pracowników, szczególnie nowych kadr.
  • Devolpment Center -  to taki „wielki brat”, który obserwuje pracowników pod względem określonych kompetencji, czyli narzędzie pomocne w selekcji pracowników w rekrutacji wewnętrznej.Ten system stosuje się głównie w wyborze pracowników na wysokie stanowiska w hierarchii firmy.
  • Outplacement – z kolei to narzędzie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pracownik postanowił rozwieść się z naszą firmą, pozwala na zbadanie co w tym związku było według niego nie tak i co zadecydowało o jego odejściu. Chodzi tu przede wszystkim o budowanie pozytywnego i wiarygodnego wizerunku organizacji oraz pozwala usprawnić system zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.
  • Komunikacja w firmie -  czyli nie tylko ploty przy kawie. Chodzi tu głównie o coraz częstsze systemy używane w organizacjach pod postacią Intranetu.


Jak więc widać efektywny HR i czary HR Business Partnera wspierane są przez wiele różnorodnych narzędzi i systemów, które mają pomagać w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jednak, by system wdrożony w firmie zadziałał, musi być obsługiwany przez menedżera, który posiada odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i cechy, musi być lubiany przez szefa, a nie zaszkodzi jeśli będzie swoją urodą i intelektem wzbudzał zachwyt wśród pracowników. Efektywny HR to przede wszystkim człowiek o odpowiednich kompetencjach menadżerskich i nic, nawet najlepszy system wspomagający, nie jest tego w stanie zmienić. Koniec kropka!
 

lista aktualności

Copyright © OptimumHR Wszelkie prawa zastrzeżone


Dotacje na innowacje - inwestujemy w waszą przyszłość